روز غدير روز اطعام طعام

بستن


 

این عید بزرگ را به همه جهانیان تبریک می گویم

 

یک پیشنهاد برای پرشکوه تر شدن مراسم عید غدیر

غذا دادن و افطاری دادن در روز عید غدیر

چرا که ما روایت بسیار متعددی درباره غذا دادن و افطاری دادن در این روز پر شکوه داریم ، بنده روایتی پیدا نکردم در محرم غذا دادن سفارش شده باشد (البته ما مخالف غذا دادن در محرم نیستیم حتما غذا بدهید ) ولی روایت بسیار متعددی در مورد غذا دادن و افطاری دادن در این روز موجود است .

علی ابن ابیطالب ضمانت کرده است هر کس برای خدا در روز غدیر وام دهد خداوند چندین برابر به او خواهد داد و در روز عید غدیر بهترین لباس خود را بپوشید، عطر بزنید، به فرزندانتان هدیه دهید و بهترین غذای سال خود را بخورید. و  امیرالمومنین علی(ع) ثواب اطعام یک نفر در شب عید غدیر را برابر با ثواب اطعام یک میلیون پیامبر دانسته؛ ثوابی که برای اطعام درهیچ زمان دیگری ذکر نشده است.

حتی اگر شده پول قرض بگیرید و این کار را رسم نمایید تا شما اولین نفر در این کار باشید

چرا که اولین نفر بودن برای خدا ارزش بسیار دارد و خداوند به اولین نفرها لطف ویژه ای می کند ، حالا سند این سخنم چیه ؟نظر شما را به چند نمونه از اولین های تاریخ جلب می کنم:

<<<    اولين خانه عبادت در كره زمين، كعبه است: «انّ اوّل بيت وُضع للنّاس»(آل‏عمران، 96)
اولين مسجدى كه بر اساس تقوا ساخته شد، مسجد قباست: «لمسجد اُسّس على التّقوى من اوّل يوم»(توبه، 108)
در ميان ياران پيامبر نيز حساب كسانى كه سابقه ايمان يا انفاق و ايثارگرى داشته‏اند، از ديگران جداست. «السابقون السابقون اولئك المقرّبون»(واقعه، 10)، «و السابقون الاولون من المهاجرين و الانصار»(توبه، 100) حساب كسانى كه قبل از فتح مكّه انفاق كردند با كسانى كه بعد از پيروزى اسلام حمايت كردند، جداست. «لايستوى منكم من انفق قبل الفتح و قاتل...»(حديد، 10)
انبيا به مردم می ‏گفتند: «أنا اوّل المسلمين»(انعام، 163)، «أنا اوّل المؤمنين»(اعراف، 143)
همان گونه كه اول بودن در خط انحراف، منفى است. «و لاتكونوا اول كافر به»(بقر، 41.)
بر اساس روايات، اولين مردى كه به پيامبر اسلام، ايمان آورد حضرت علی (‏عليه السلام) و اولين زنى كه به آن حضرت ايمان آورد، حضرت خديجه بود.
در تاريخ می ‏خوانيم كه براى كندن خندق در جنگ احزاب، اولين كلنگ را پيامبراكرم‏صلى الله عليه وآله به زمين زد. چنانكه در روايات به ما سفارش شده كه آغاز هر كارى با نام خدا باشد، و اولين بارى كه ماه‏ نو و جديد را در آسمان ديديد، دعا كنيد.       >>>>

چند روایت در مورد افطاری دادن و غذا دادن در روز عید غدیر:

در روز غدير غذا دادن به مؤمنان اهميت بسيار دارد، امام صادق(ع) می ‏فرمايد: و اطعم اخوانك؛ (المراقبات، ص .256) در روز غدير، برادران دينی ‏ات را اطعام كن.

امام رضا(ع) در فضيلت اين عمل فرمود: من اطعم مؤمنا كان كمن اطعم جميع الانبياء و الصديقين؛ (بحارالانوار، ج 95، ص .322) كسى كه مؤمنى را در روز غدير غذا دهد مانند فردى است كه تمام پيامبران و صديقين را غذا داده است. اهميت طعام دادن در اين روز به اندازه ‏اى است كه امام صادق(ع) روز غدير را روز اطعام طعام خوانده است.(همان، ص .302)

در ميان اعمل روز غدير افطارى دادن به مؤمن جايگاهى والا دارد. بر اساس روايات در اين عمل فضيلتى بزرگ نهفته است. امام على(ع) می ‏فرمايد: من افطر مؤمنا فى ليلة فكأنما افطر فئاما... (المراقبات، ميرزا جواد آقا تبريزى، ص .256)

كسى كه مؤمن روزه ‏دارى رادر غدير افطار دهد، مانند اين است كه ده فئام را افطار داده است. فردى پرسيد: اى اميرمؤمنان(ع) «فئام» چيست؟ حضرت فرمود: صد هزار پيامبر(ص) و صديق و شهيد. آنگاه ادامه داد: پس چگونه خواهد بود فضيلت كسى كه جمعى از مؤمنين و مؤمنات را تكفل كند.

بر اساس برخى از روايات امام رضا(ع) در روز غدير گروهى را براى افطار نزد خود نگاه داشت . (الغدير، علامه امينى، ج 1، ص .287)

 

<<< اگر می خواهید شباهتی هرچند کوچک با امام زمان خود داشته باشید و یک قدم به ایشان نزدیک شوید اطعام در این روز را فراموش نکنید>>>