مقالات خواندنی

تحلیل استاد پناهیان از فضای انتخاباتی | قسمت1

30 سال پیشرفت ما و 30 سال افول آمریکا یعنی مدیریت کلان در جامعۀ ما قوی‌تر از امریکاست
امروز هم برخی خوارج‌گونه به اصولگرایان می‌گویند از عمل به وظیفه توبه کنید
باید آماده باشیم تا در چند جبهه مبارزه کنیم که هر یک با دیگری دشمنی دارد
نباید خیلی نگران چند شعبه شدن معتقدین به نظام در انتخابات باشیم

 

دریافت در قالب PDF

حجت الاسلام و المسلمین علیرضا پناهیان در دومین جمعۀ سال جدید در سخنانی به فضای انتخابات و بازخوانی جایگاه رئیس جمهور پرداخته است. به جهت اهمیت مطالب مطرح شده در این سخنرانی، مشروح آن در دو قسمت منتشر می‌شود. قسمت اول این سخنان از نظرتان می‌گذرد:

اهل معنویت و اهل آخرت باید بیش از اهل دنیا به سیاست اهمیت بدهند/عرصۀ سیاست و قدرت بسیار پیچیده است

چندتا مقدمۀ کوتاه عرض کنم، بعد به بحث انتخابات ریاست جمهوری بپردازم.

 

  • مقدمۀ اول اینکه علی القاعده همۀ ما به ارزش و اهمیّت سیاست توجّه داریم. معنویت ما، معیشت ما، دین ما، دنیای ما، و آخرت ما، همه وابستگی زیادی به وضعیت سیاسی ما دارد. اینکه در جامعه قدرت در دست چه کسانی باشد، برای همۀ امور خیلی تعیین کننده است. حتی اگر شما صرفاً انگیزه‌های معنوی و الهی را در نظر بگیرید و دنیا را هم به‌خاطر آخرت بخواهید، باز باید به سیاست اهمیّت بدهید؛ بیش از آن چیزی که اهل دنیا به سیاست اهمیّت می‌دهند.

 

  • مقدمۀ دوم اینکه عرصۀ سیاست و قدرت را واقعاً باید شناخت. کاسبی که گردش مالی محدودی دارد، ممکن است هیچ‌وقت به عرصۀ کلان اقتصادی که دست سیاستمداران و سرمایه‌داران بزرگ است ورود پیدا نکند. گاهی یک مصوبۀ ساده که به هر طرفش نگاه بکنی، به ظاهر هیچ‌گونه سوءتدبیر و سوءنیت و امکان سوءاستفاده‌ای در آن نمی‌بینی، ولی همین یک مصوبۀ بسیار ساده، چه بسا بتواند میلیاردها ثروت را جابه‌جا کند. اینها محاسبات بسیار پیچیده‌ای لازم دارد که هرکسی از آن سر در نمی‌آورد. عرصۀ سیاست و قدرت، عرصۀ اقتصاد و ثروت به‌صورت کلان، عرصه‌های بسیار پیچیده‌ای هستند و خداوند متعال خواسته که مؤمنین به این عرصه‌ها ورود پیدا کنند و حتی در این عرصه‌ها صاحب‌نظر شوند.

ادامه مطلب ...

در محرم چه باید کرد

چهل حديث درباره محرم وعزاداري
امام رضا (ع) در روايتي به «ريان بن شبيب» فرموده است كه در شادي ما، شاد باش و در اندوه ما، اندوهگين باش كه اين كار بهشت را تضمين مي‌كند.

شيعه و پيروي واقعي ائمه اطهار (ع) هرگز در عزا و خاموشي آن ستارگان درخشان بي‌تفاوت نبوده و چه اشك‌ها كه در سوگ آنان بر گونه جاري ساخته‌اند.
در ادامه 40 حديث از احاديث اهل‌بيت (ع) كه به عزاداري، به‌ويژه عزاداري سيد و سالار شهيدان مي‌پردازد را مرور مي‌كنيم.ادامه مطلب ...

قصه از هوش رفتن حضرت علی (ع)

می گویند وقتی پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم در حال احتضار بودند امیرالمؤمنین علیه السلام را فراخواندند و فرمودند یا علی جبرائیل اینجاست و به من خبر داد که بعد از من حق شما را غصب می کنند شما صبر می کنی؟ عرض کردند: بلی صبر می کنم. فرمودند: بعد از من در کوچه ها جواب سلامت را نمی دهند آیا صبر میکنی؟ عرض کرد: بلی صبر می کنم. فرمودند: بعد از من روی منبر ها تو را سب و لعن میکنند, آیا صبر میکنی؟ عرض کرد: بلی صبر می کنم. فرمودند: شما را آزار می دهند خانه نشین می کنند آیا صبر می کنی؟ عرض کرد: بلی صبر می کنم.
مرحوم مجلسی در بحارالانوار آورده است صبر و امان حضرت امیر علیه السلام آنجایی بریده شد که فرمود علی جان به خانه شما حمله می کنند و همسرت را می زنند و آزار می دهند. می گویند امیرالمؤمنین علیه السلام با صورت روی زمین افتاد.

حیرتم سوخت که حضرت امیر چنین سخنانی را از پیغمبر میشنود, غش میکند…

اما شنیدن کی بود مانند دیدن؟؟

وَ إِنَّ فِی عَضُدِهَا کَمِثْلِ الدُّمْلُجِ مِنْ ضَرْبَتِهِ لَعَنَهُ اللَّهُ لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ

 


لطیفه هایی که قفل دوستی ما را شکست

یک روز یه ترکه

یه روز یه رشتیه...

یه روز یه لره...

یه روز یه قزوینی...

 


 

ادامه مطلب ...

توصیه بهداشتی: استحمام و توصیه های مربوط به حمام کردن

حتما اين مطلب را تا آخر بخوانيد نحوه استحمام كردن اصولي را به شما ياد مي دهد

استحمام یا حمام کردن برای شستشوی موهای سر و پوست بدن یکی از الزامات برای رعایت بهداشت فردی می باشد که رعایت نکاتی قبل از استحمام، در حین استحمام و بعد از آن برای سلامتی یا شستشوی بهتر لازم است که بسته به مزاج هر فرد یکسری از این اعمال متفاوت هستند ولی از دستورات کلی که در این خصوص می توان ذکر نمود، موارد ذیل توصیه می شود:

 

ادامه مطلب ...