عرفان و اخلاق

بابا نصیحتم کن - شرح نامه ی 31 نهج البلاغه + فایل صوتی

(شیخ اسماعیل رمضانی-هیات محبان الائمه علیهم السلام)


غصه ی آدم ها به اندازه ی درک آنها از واقعیت بزرگ است؛ مثلا اگر در یک جمع فرزندی به پدر خود بی احترامی کند،بچه ده ساله ناراحت می شود- خود آن پدر ناراحت می شود- یک عارف کار کشته که می فهمد این اتفاق چقدر در رشد فرد موثر است هم غصه می خورد.

آیا عمق این ناراحتی ها با هم برابر است؟

 


download


 

ادامه مطلب ...

واپسین لحظات سال و نوروز را چگونه سر کنیم+صوت

 

آیت‌الله مجتبی تهرانی از اساتید برجسته اخلاق ضمن طرح این پرسش که «در لحظات آخر سال چه کنیم؟»، با استناد به احادیثی از امیرالمؤمنین، امام حسین و امام صادق علیهم السلام به این پرسش پاسخ گفت.

ادامه مطلب ...

توصيه‌هاي آيت الله مصباح براي شب قدر

توصيه‌هاي آيت الله مصباح براي شب قدر
توصيه‌هاي آيت الله مصباح براي شب قدر
شب قدر همچون بار عامي است كه بزرگان و سلاطين براي زيردستان، رعايا و بندگان خود، داده و هدايايي را مي‌بخشيدند. خداي متعال كه ارحم الراحمين است و رحمت او قابل مقايسه با هيچ رحمت و فضلي نيست، بر امت اسلامي منت گذاشته و شب قدر را همچون بار عام، شب بخشش قرار داده است. شبي كه عبادت آن نيز از عبادت هزار ماه برتر است.
شبي براي تقدير امور عالم
--------------------------------
ادامه مطلب....

در محضر درس امام خامنه اي

شيعيان نسبت به همديگر بايد اين گونه باشند
آنچه در ذيل مي آيد بخشي از احاديث گوهربار اهل بيت (عليهم السلام) است كه رهبر معظم انقلاب از كتب معتبر حديث انتخاب كرده و در شروع جلسات درس خارج فقه با توضيح و شرحي مختصر، بيان فرموده اند. امام خامنه اي در شرح حديثي از حضرت امام جعفرصادق (عليه السلام) به يكي از درس هاي «ابان بن تغلب» از فقهاي معروف زمان حضرت امام جعفرصادق (عليه السلام) كه روزي با هم مشغول طواف خانه خدا بودند مي پردازند و مي فرمايند:

 

ادامه مطلب ...

حاج آقا مجتبی تهرانی-دعا - رمضان 1390 - جلسه 9

| حاج آقا مجتبی تهرانی-دعا - رمضان 1390 - جلسه 9 |

+دانلود

 

اوّلاً، در دعاهای مأثوره ما آمده است که انسان آنچه را که برای خود می‎خواهد، برای غیر هم بخواهد. ثانیاً، خواستن برای غیر هم سه صورت دارد؛ اوّل، خودم را بر دیگری مقدّم کنم. دوم، اصلاً حاجت خودم را مطرح نکنم، امّا با این نیّت که معادل آنچه را که خواستم به من بدهند. سوم، ایثار در دعا داشته باشم. این‏ها روش‎های دعا کردن نسبت به غیر است.

 

ادامه مطلب ...