روز قدس در کلام رهبری و امام خمینی(ره)

بستن


روز قدس در کلام رهبری وامام خمینی(ره)

روز قدس به روایت امام خمینی‌(ره)

قدس، قبله نخستین و حرم دوم مسلمانان جهان، سرزمین اصلی و وطن میلیون‌ها آواره مسلمان فلسطینی است که استکبار جهانی توسط صهیونیسم جنایتکار، از سال 1948 آن سرزمین را از دست ساکنانش خارج ساخت و تحت سلطه نیروهای اشغالگر قدس قرار داد.
این توطئه از همان اولین سالهای اجرا، با مقاومت مردم مسلمان فلسطین و اعتراض مسلمانان و انسان‌های آزاده و بیدار دل جهان مواجه شد و به شکل مبارزات پیگیر و سیاسی ـ نظامی، چهره خود را نشان داد. ملت مسلمان ایران نیز پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی مسأله آزاد‌سازی فلسطین از چنگال غاصبان قدس را سرلوحه آرمان‌هایش قرار داده و همه ساله روز قدس را به روز فریاد کشیدن بر سر ستمکاران تاریخ تبدیل کرده است.
پس از پیروزی انقلاب، امام خمینی در اولین فرصت روزی را برای به نمایش گذاردن حساسیت جهانی نسبت به سرنوشت قدس و نجات آن از چنگال صهیونیست‌های جنایتکار، به عنوان «روز قدس» تعیین نمودند و پیامی به همین مناسبت صادر نمودند.

امام در این پیام که روز 16 مرداد 1358 در سیزدهمین روز از ماه مبارک رمضان سال 1399 هجری قمری خطاب به مسلمانان جهان صادر کردند، چنین فرمودند: 1

بسم‌الله الرحمن الرحیم

من طی سالیان دراز، خطر اسرائیل غاصب را گوشزد مسلمین نمودم که اکنون، این روزها به حملات وحشیانه خود به برادران و خواهران فلسطینی شدت بخشیده است و به ویژه در جنوب لبنان به قصد نابودی مبارزان فلسطینی پیاپی خانه و کاشانه ایشان را بمباران می‌کند.
من از عموم مسلمانان جهان و دولت‌های اسلامی می‌خواهم که برای کوتاه کردن دست این غاصب و پشتیبانان آن،‌به هم بپیوندند، و جمیع مسلمانان جهان را دعوت می‌کنم آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را که از ایام قدر است و می‌‌تواند تعیین کننده سرنوشت مردم فلسطین نیز باشد، به عنوان «روز قدس» انتخاب و طی مراسمی همبستگی بین‌المللی مسلمانان را در حمایت از حقوق قانونی مردم مسلمان فلسطین اعلام نمایند. از خداوند متعال پیروزی مسلمانان را بر اهل کفر خواستارم.
والسلام علیکم و رحمة‌الله برکاته

روح‌الله الموسوی الخمینی

و بدین سان پیام امام راحلمان، نور امید به دل مظلومان فلسطینی تاباند و میلیون‌ها انسان آواره و مبارز را برای مقابله عملی با توطئه‌های رژیم اشغالگر قدس و آمریکای جهانخوار مصمم‌تر و استوارتر کرد. پیام امام خمینی ـ رضوان‌الله تعالی علیه ـ نقطه عطفی در مبارزات ملت فلسطین شد و به تاریخچه طولانی این مبارزه، اصالت بخشید.
فراموش نکنیم، قدس سرزمینی است که برای پیروان همه ادیان الهی، مقدس است. قدس میعادگاه عروج پیامبر اکرم (ص) و اولین قبله مسلمانان جهان است. صهیونیستها نیز چنانکه رهبرانشان به دفعات اعتراف کرده‌اند، کسانی نیستند که به اشغال خاک فلسطین و قدس شریف اکتفا نمایند و اگر در مسیر توسعه طلبی خویش با مقاومت ملت فلسطین و واکنش افکار عمومی ملتهای مسلمان مواجه نباشند، آرزویشان تحقق رؤیای دستیابی به اراضی حدفاصل نیل تا فرات است. آنها هنوز از این عقیده دست نکشیده‌اند. ولی اگر 2 قرن پس از طرح این رؤیا توسط بنیانگذاران صهیونیسم، هنوز صهیونیستها حتی در درون مرزهای فلسطین به ثبات و آرامش نرسیده‌اند، برای این شکست هیچ دلیلی جز مقاومت دامنه‌دار و مستمر ملت ستمکشیده فلسطین نمی‌توان اقامه کرد. ملتی که همواره به حمایت هم کیشان خود در سراسر جهان اسلام نیاز دارد. روز قدس از جمله مظاهر حمایت جهانی از مردم رنج کشیده فلسطین است.

در اینجا توجه خوانندگان گرامی را به فرازهای دیگری از سخنان امام در مورد اهمیت روز جهانی قدس جلب می‌کنیم:
روز قدس فقط روز فلسطین نیست، روز اسلام است؛ روز حکومت اسلامی است. روزی است که باید جمهوری اسلامی در سراسر کشورها بیرق آن برافراشته شود. روزی است که باید به ابرقدرتها فهماند که دیگر آنها نمی‌توانند در ممالک اسلامی پیشروی کنند. من روز قدس را روز اسلام و روز رسول اکرم می‌دانم، روزی است که بایدما تمام قوای خودمان را مجهز کنیم؛ و مسلمین از آن انزوایی که آنها را کشانده بودند خارج شوند، و با تمام قدرت و قوت در مقابل اجانب بایستند. 2

روز قدس، روزی است که باید به این روشنفکرانی که در زیر پرده با امریکا و عمال امریکا روابط دارند هشدارداد. هشدار به این که اگر از فضولی دست برندارید، سرکوب خواهید شد!....
روز قدس روزی است که باید به همه‌ی ابرقدرتها هشدار داد که باید دست خود را از روی مستضعفین بردارید و سر جای خود بنشینید....

روز قدس روز اسلام است. روز قدس روزی است که اسلام را باید احیا کرد و احیا بکنیم، و قوانین اسلام در ممالک اسلامی اجرا بشود. روز قدس روزی است که باید به همه‌ی ابرقدرتها هشدار بدهیم که اسلام دیگر تحت سیطره‌ی شما،‌ به واسطه‌ی عمال خبیث شما، واقع نخواهد شد، روز قدس، روز حیات اسلام است. 3

«روز قدس» یک روز جهانی است. روزی نیست که فقط اختصاص به قدس داشته باشد. روز مقابله‌ی مستضعفین با مستکبرین است. روز مقابله‌ی ملتهایی است که در زیر فشار ظلم امریکا و غیر‌امریکا بودند، در مقابل ابرقدرتهاست. روزی است که باید مستضعفین مجهز بشوند در مقابل مستکبرین، و دماغ مستکبرین را به خاک بمالند. روزی است که بین منافقین و متعهدین امتیاز خواهد شد. متعهدین این روز را روز قدس می‌دانند، و عمل می‌کنند به آنچه باید بکنند. و منافقین ـ آنهایی که با ابرقدرتها در زیر پرده آشنایی دارند و با اسرائیل دوستی ـ در این روز بی‌تفاوت هستند،‌ یا ملتها را نمی‌‌گذارند که تظاهر کنند. روز قدس روزی است که باید سرنوشت ملتهای مستضعف معلوم شود،‌ باید ملتهای مستضعف اعلام وجود بکنند در مقابل مستکبرین. 4

مستضعفان جهان باید قدرت اسلامی خود را بیابند و از عربده‌های شرق و غرب و وابستگان و تفاله‌های آنان نهراسند و با اعتماد به خداوند تعالی و اتکال به قدرت اسلام و ایمان بپاخیزند و دست جنایتکاران را از کشورهای خود کوتاه نمایند و آزادی قدس شریف و فلسطین را سرلوحه‌ی برنامه‌ی خود قرار دهند و ننگ سلطه‌ی صهیونیسم، تفاله امریکا را از دامن خود بزدایند و روز قدس را زنده نگه دارند. امید است با زنده نگه‌داشتن این روز، بی‌تفاوتیها زایل شود و غفلتها مرتفع گردد. 5

مسلمین، از لبنان و قدس عزیز پشتیبانی نمایند. مسلمانان جهان باید روز قدس را روز همه‌ی مسلمین،‌ بلکه مستضعفین بدانند و از آن نقطه‌ی حساس در مقابل مستکبرین و جهانخواران بایستند،‌ و تا رهایی مظلومان از زیر ستم قدرتمندان از پای ننشینند. 6

روز قدس یک روز اسلامی است،‌ و یک بسیج عمومی اسلامی است. من امیدوارم که این امر مقدمه باشد از برای یک «حزب مستضعفین» در تمام دنیا. 7

پانوشت‌ها:

1. صحیفه امام، ج9، ص267.
2. صحیفه امام، ج9، ص278.
3. صحیفه امام، ج9، ص 277.
4. صحیفه امام، ج9، ص 276.
5. صحیفه امام، ج 15، ص61.
6. صحیفه امام، ج15، ص 62.
7. صحیفه امام، ج9، ص28.

منبع: سایت دوران


http://www.rasekhoon.net/_WebSiteData/postalCard/Images/152ed1eb-97b2-4b6d-b191-8ec2180e35d0.jpgروز قدس در کلام رهبری

«روز قدس، روز اسلام است.
روز قدس، روز حيات اسلام است.
روز قدس، روزي است که اسلام را بايد احيا کرد.
روز قدس، روزي است که بايد سرنوشت ملت هاي مستضعف معلوم شود.
روز قدس، يک روزجهاني است؛ روزي نيست که فقط اختصاص به قدس داشته باشد، روز مقابله مستضعفين با مستکبرين است.
روز قدس که هم جوار شب قدر است، لازم است که در بين مسلمانان احيا شود و مبدأ بيداري و هشياري آنان باشد.
مسلمانان جهان بايد روز قدس را روز همه مسلمين، بلکه مستضعفين بدانند.


روز قدس که [در]آخرين روزهاي شهر الله اعظم [واقع]است، سزاوار [آن] است که همه مسلمانان جهان، از قيد اسارت و بردگي شياطين بزرگ و ابرقدرت ها رهاشده و [به] قدرت لايزال الله بپيوندند».(1)


مقام معظم رهبري


«روز قدس را گرامي بداريد و آن را گرامي بشماريد».(2)

«خودتان را براي راهپيمايي روز قدس آماده کنيد، آن هم صحنه عظيمي است براي اينکه همه بدانند که ملت ايران در صحنه است، بيدار است، پابرجاست و از هيچ قدرتي و از هيچ قلدري در سطح عالم، باک ندارد».(3)
«مردم ايران به عنوان متوليان روز قدس، بايد کاري بکنند که براي ديگر ملت ها سرمشق شود؛ چون هر سال ملت هاي ديگر در گوشه و کنار، حتي در خود اروپا و جاهاي ديگر به تبع شما، روز قدس را گرامي مي دارند».(4)


«روز قدس از روزهاي مهم و تعيين کننده است. سال هاي متمادي است که سعي مي شود مسئله قدس فراموش بشود. روز قدس درست تيري است به قلب اين توطئه، حرکتي است براي خنثي کردن اين توطئه خباثت آميزي که استکبار و صهيونيسم و طرفداران و همکارانشان دست به يکي کرده اند تا به کلي مسئله فلسطين را به دست فراموشي بسپارند».(5)

پي نوشت

1-کلمات قصار،صص147 و 148.
2-سخنراني 1370/1/16، به نقل از: نرم افزار به سوي نور، کاري از سپاه پاسداران انقلاب اسلامي.
3-همان، سخنراني 1371/12/7.
4-همان، 1376/10/26.
5-همان،1377/10/11.

منبع:نشريه اشارات، شماره 124
فلسطین از منظر مقام معظم رهبری


حضرت آيت ‏الله العظمي خامنه‏ اي (مدظله العالی) می فرمایند:

«من صريحا اعلام مي‏کنم هر جوان فلسطيني که به خاک و خون‏کشيده مي‏شود و هر خانواده فلسطيني که بي‏سرپرست و متلاشي مي‏شود،رئيس جمهور و دولت امريکا به طور مستقيم در اين جرم شريک وسهيم هستند.»
حضرت آيه الله العظمي خامنه‏ اي (مدظله العالی) طي نطقي درتاريخ دهم خرداد ماه سال‏1369 ه.ش خاطر نشان فرموده‏اند:

«.. سکوت و سازش خيانت آلود بسياري از دولت‏هاي عربي و حتي‏تظاهر بعضي از آنان به بي‏تفاوتي و عدم حساسيت‏به سرنوشت فلسطين‏کار را به جايي رسانده است که دولت غاصب صهيونيست پس از سال‏هاکتمان و حتي انکار، اکنون دوباره داعيه اسرائيل بزرگ را علنابر زبان مي‏آورد و با بي‏شرمي و وقاجت نيت پليد غصب سرزمين‏هاي‏جديدي از ميهن راتکرار مي‏کند...»
جانشين برحق امام خميني و تداوم بخش راه آن روح قدسي، يعني‏حضرت آيت ‏الله العظمي سيدعلي خامنه‏ اي (مدظله العالی) نيز مهمترين مسأله جهان‏اسلام را ضايعه اشغال فلسطين به دست صهيونيست‏ها مطرح نمودند وفرمودند:
«مسأله فلسطين يک راه حل بيشتر ندارد و آن تشکيل دولت‏فلسطيني در تمام سرزمين فلسطين است‏» .
مقام معظم رهبری در بخشي از پيامي که در آستانه فرارسيدن‏امام حج‏سال 1411ه. ق خطاب به حجاچ بيت الله الحرام ارسال‏نمودند، فرمودند:

«مهمترين مسأله امروز مساله فلسطين است که در نيم قرن اخيرهمواره مهمترين مساله جهان اسلام و شايد مهمترين مساله بشريت‏بوده است، اينجا سخن از محنت و آوارگي و مظلوميت‏يک ملت است،سخن از غصب يک کشور است، سخن از ايجاد غده‏اي سرطاني در قلب‏کشورهاي اسلامي... است، سخن از ظلم مستمري است که اکنون دو نسل‏پي درپي از ملت فلسطين را فراگرفته است‏» .
علامه محمد حسين فضل الله، روحاني برجسته لبناني در کنگره بين‏المللي فلسطين که در تهران برپاشد اين واقعيت انکارناپذير رامطرح کرد که:

«جمهوري اسلامي ايران تنها دولت جهان اسلام است که بطور رسمي‏مخالف وجود اسرائيل در هر شکل و هر صورت است زيرا بر مبناي‏رهنمودهاي امام خميني اسرائيل را غده سرطاني مي‏داند که بايد ازجسم امت اسلامي زدوده شود و لذا استراتژي اسلامي جمهوري اسلامي‏مبتني بر تلاش همه جانبه براي حمايت از فلسطين در زمينه‏هاي‏سياسي، نظامي، امنيتي و اقتصادي است و اين موضعي است که بايدتمام نيروهاي آزادي بخش مسلمان و عرب، جنبشي‏ها، احزاب وشخصيت‏هاي سياسي تحت لواي رهبري، رهبر بزرگ دنياي اسلام، حضرت‏آيه‏الله خامنه‏اي که در خط امام خميني حرکت مي‏کند با آن همراه‏شوند» .

حضرت‏ آيت ‏الله العظمی خامنه ‏اي(حفظه الله) مي‏فرمايند:

«امروز بحمدالله عنصر ايمان و جهاد اسلامي در مبارزات ملت‏فلسطين در داخل وطن مغصوب زنده شده و به همين جهت معادله قدرت‏در فلسطين به سود فلسطينيان نسبت‏به گذشته تغيير کرده است.

محافل سياسي اعتراف دارند که اين جوشش از مسجد شروع شده و هرخانه را به يک مسجد تبديل کرده است. يکي از نشريات صهيونيستي‏در نوزدهم بهمن سال‏1369 اين قيام را الهامي از انقلاب اسلامي‏ايران ذکر کرده است‏» .
مقام معظم رهبری در تاريخ‏27شهريور 1372 طي‏بياناتي امضاي سند ننگين سازش با رژيم غاصب صهيونيستي را شديدامحکوم کرده و در فرازي از سخنان گهربار خويش فرمودند:
«در قضيه فلسطين نماينده فلسطين آن امضاء کننده حقير، بدنام‏روسياه و علي الظاهر فلسطيني(علي الباطنش را خدا مي‏داند)نبوده‏که برود و يک چيزي را بفروشد، مگر فلسطين عرفات است، عرفات‏چکاره است که برود فلسطين را با غاصبين آن معامله کند» .

آمريكا و حذف فلسطين

رهبر معظم انقلاب اسلامى، حضرت آيت‏ اللّه‏ خامنه‏اى، با بينش عميق خود در مورد مسأله فلسطين، درباره تلاش‏هاى مقامات آمريكايى و غاصبان و مزدوران آنها براى پاك‏كردن صورت مسأله فلسطين، چنين فرمودند: «دستگاه‏هاى آمريكا و رئيس‏جمهور آمريكا، تلاش خودشان را گذاشته‏اند كه مسأله فلسطين را از صورت مسايل دنياى اسلام و خاورميانه به كلى حذف كنند و اصلاً مسأله‏اى به نام فلسطين و آرمان فلسطين و نهضت فلسطين ديگر باقى نماند. اين يكى از اهداف بسيار مهم آنهاست. هرجا كه مبارزه‏اى با صهيونيست‏ها و اشغالگران و آدم‏كشان هست، مى‏خواهند آن را حذف كنند. حالا چنانچه آن را از روى كاغذ حذف كنند، مگر ممكن است انگيزه دفاع از كشور فلسطين و هويت فلسطينى از دل فلسطينى‏ها برود؟... مگر تا حالا كه جوانان مسلمان در انتفاضه فلسطين يا در كشور لبنان به خاطر خدا، به خاطر مسئوليت الهى دفاع از سرزمين اسلامى، جان خودشان را به خطر مى‏انداختند، به خاطر منشور فلسطين اين كارها را مى‏كرده‏اند كه حالا اگر شما منشور به اصطلاح ملى فلسطين را دستكارى كرديد، آنها دست بردارند؟»

پيام روز قدس

روز قدس، روز فرياد جوانان غيور امت اسلام بر ضد استكبار و غاصبان سرزمين اسلامى است. پيام روز قدس، محو اسرائيل از منطقه است. پيام روز قدس اين است كه مسلمانان تا نابودى اسرائيل دست از مبارزه و جهاد بر نمى‏دارند و آماده هر نوع قربانى هستند. بر همين اساس است كه مقام معظم رهبرى، بر ضرورت مبارزه با رژيم اشغالگر قدس تأكيد كرده، چنين فرمودند: «هريك وجب از خاك فلسطين ،يك وجب از خانه مسلمين است. هر حاكميتى غير از حاكميت فلسطين و حاكميت مسلمين بر كشور فلسطين، حاكميت غاصب است. حرف، همانى است كه امام راحل عظيم الشأن فرمود: اسرائيل بايستى محو بشود. ... بحث، بحث يهودى ستيزى نيست ؛ مسأله، مسأله غصب خانه مسلمين است».
حضرت آيت‏الله خامنه‏اي، رهبر معظم انقلاب اسلامي، مي‏فرمايند:
«هر يک وجب از خاک فلسطين، يک وجب از خانه مسلمين است . هر حاکميتي غير از حاکميت فلسطين و حاکميت مسلمين بر کشور فلسطين، حاکميت غاصب است . حرف، هماني است که امام راحل عظيم الشان فرمود: اسرائيل بايستي محو بشود ... . بحث، بحث‏يهودي ستيزي نيست . مساله، مساله غصب خانه مسلمين است .»

منابع:
1 . ماه نامه پاسدار اسلام شماره 223، سیری درتاریخ سیاسی فلسطین و چگونگی غصب آن.
2. ماه نامه گلبرگ شماره 56، جمعه آخر(روز جهانی قدس).

رژيم اشغالگر قدس (اسرائيل) در کلام امام راحل


 • من طرفداري از طرح استقلال اسرائيل و شناسايي او را، براي مسلمانان يك فاجعه و براي دولتهاي اسلامي يك انفجار مي دانم.
 • دولت غاصب اسرائيل با هدفهاي كه دارد، براي اسلام و ممالك مسلمين خطر عظيم دارد.
 • برادران و خواهران بايد بدانند كه آمريكا و اسرائيل با اساس اسلام دشمنند.
 • خيال ابلهانه اسرائيل بزرگ ، آنان را به هر جنايتي مي كشاند.
 • ملتهاي برادر عرب ، و برادران لبنان و فلسطين بدانند كه هر چه بدبختي دارند از اسرائيل و آمريكاست.
 • نسبت به اسرائيل ، مسلم است كه ما به يك دولت غير قانوني و غاصب و متجاوز به حقوق مسلمين و دشمن اسلا م ، هيچ گونه كمكي نخواهيم كرد.
 • اسرائيل از نظر اسلام و مسلمين و تمامي موازين بين المللي غاصب و متجاوز است؛ و ما كمترين اهمال و سستي را در پايان دادن به تجاوزات او جايز نمي دانيم.
 • كراراً گفته ام و شنيد ه ايد: اسرائيل به اين قراردادها اكتفا نمي كند و حكومت اعراب را از نيل تا فرات غصبي مي داند.
 • اسرائيل بايد از صفحه روزگار محو شود.
 • بر هر مسلماني لازم است كه خود را عليه اسرائيل مجهز كند.
 • كساني كه از اسرائيل حمايت مي كنند بايد بدانند كه افعي گزنده را در حمايت خود قوي مي كنند.
 • از اسرائيل، اين دشمن اسلام و عرب جانبداري نكنيد، كه اين افعي افسرده اگر دستش برسد بر صغير و كبير شما رحم نمي كند.
 • بر همه آزاديخواهان جهان است كه با ملت اسلام هم صدا شده، تجاوزات غير انساني اسرائيل را محكوم نمايند.
 • ايران دشمن سر سخت اسرائيل بوده و هست.
 • ما اسرائيل را رد خواهيم كرد و هيچ رايطه اي با او نخواهيم داشت، او دولت غاصب است و با ما دشمن.
 • من به جميع دول اسلام، و مسلمين جهان در هر جا هستند اعلام مي كنم كه ملت عزيز شيعه از اسرائيل و عمال اسرائيل متنفرند، و از دولتهايي كه با اسرائيل سازش مي كنند متنفر و منزجرند.
 • ما با اسرائيل چون غاصب است و در حال جنگ است با مسلمين، روابطي نخواهيم داشت.
 • اسرائيل حقوق مردم عرب را غصب كرده است، با او مخالفت خواهيم كرد.
 • اسرائيل در حال جنگ با مسلمين است و غاصب سرزمينهاي برادران ما مي باشد، ما به آن نفت نخواهيم داد.
 • اسرائيل مطرود ماست؛ و ما براي هميشه نه نفت به او مي دهيم و نه آن را به هيچ وجه [به رسميت] مي شناسيم.
 • تا ملتهاي اسلامي و مستضعفان جهان بر ضد مستكبران جهاني و بچه هاي آنان، خصوصاً اسرائيل غاصب قيام نكنند، دست جنايتكار آنان از كشورهاي اسلامي كوتاه نخواهد شد.
 • اسرائيل غاصب است و هر چه زودتر بايد فلسطين را ترك كند.و تنها راه حل اين است كه برادران فلسطيني هر چه زودتر اين ماده فساد را نابود گردانند و ريشه استعمار را در منطقه قطع كنند، تا آرامش به منطقه باز گردد.
 • وظيفه ملت غيور ايران است كه از منافع آمريكا و اسرائيل در ايران جلوگيري كرده، و آن را مورد هجوم قرار دهند.
 • دولتهاي ممالك نفت خيز اسلامي لازم است از نفت و ديگر امكاناتي كه در اختيار دارند، به عنوان حربه عليه اسرائيل و استعمارگران استفاده كنند.
 • لازم است بر دول اسلامي خصوصاً، و بر ساير مسلمين عموماً، كه دفع اين ماده فساد را به هر نحو كه امكان دارد بنمايند.
 • اين ماده فساد كه در قلب ممالك اسلامي، با پشتيباني دول بزرگ جايگزين شده است و ريشه هاي فسادش هر روز ممالك اسلامي را تهديد مي كند، بايد با همت ممالك اسلامي و ملل بزرگ اسلام ريشه كن شود.منبع:www.imam-khomeini-isf.com
 • این ها را هم اگر دوست داشتی نگاه کن !!!!